۱۳۹۰ اردیبهشت ۱۳, سه‌شنبه

وزیر امورخارجه امارات ایران را عامل بی ثباتی در منطقه دانست


العربیه : شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات متحده عربی اعلام کرد ایران عامل بی ثباتی در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج است .

به نوشته روزنامه البیان در شماره روز سه شنبه 3-5-2011 چاپ امارات وزیر خارجه امارات که ریاست دوره ای شورای همکاری خلیج را بر عهده دارد روز گذشته در دومین نشست مشترک گفتگوهای راهبردی کشورهای شورای همکاری خلیج و جمهوری خلق چین گفت بی ثباتی که منطقه شاهد آن است به سبب دخالت های ایران در امور داخلی کشورهای شورای همکاری است .


وی تاکید کرد آنچه به ویژه در بحرین و کویت به وقوع پیوست، همه اعضای شورای همکاری خلیج آن را تهدیدی برای امنیت وثبات خود به شمار می آورند .


وی افزود، این دخالت ها باعث تشدید فضای بی اعتمادی و شک در نیت ها می شود و امید به برقراری شرایط ضامن ثبات در منطقه در آینده نزدیک را متزلزل می کند .


وی در ادامه افزود علاوه بر این پرونده هسته ای ایران باعث نگرانی بسیاری از کشورهای شورای همکاری شده است به همین سبب همچنان از جمهوری اسلامی ایران می خواهیم برای شفاف سازی صادقانه اقدام کند. همچنین از ایران می خواهیم به منظور تخلیه خاورمیانه از سلاح کشتار جمعی به ویژه هسته ای با کشورهای منطقه و جامعه جهانی همکاری کند .


وزیر امور خارجه امارات متحده عربی تصریح کرد، البته باید گفته شود که همه کشورهای منطقه حق دارند زمینه های استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را توسعه دهند و این مسئله قابل انکار نیست .


عبدالله بن زاید آل نهیان در ادامه گفت حوادث پی در پی که منطقه با آنها روبرو است تلاش بیشتری را برای تقویت و ثبات منطقه می طلبد، منطقه ای که نقش محوری و مهم در جهان دارد .


وی خاطر نشان کرد، افزایش قیمت نفت باعث شد همه کشورهای مصرف کننده از جمله چین از خطرهایی که این مسئله برای خروج از بحران اقتصادی دارد شکایت کنند .


وزیر خارجه امارات در افتتاحیه این نشست افزود با توجه به شرایط و تحولات منطقه این نشست اهمیت ویژه ای دارد .


وی در پایان گفت نمی توان مهمترین موضوع خاورمیانه یعنی موضوع فلسطین را نادیده گرفت بار دیگر تاکید می کنم که شورای همکاری خلیج همچنان از روند صلح حمایت می کند .

هیچ نظری موجود نیست: