۱۳۹۰ فروردین ۳۱, چهارشنبه

سازمانهای حقوق بشر بین المللی وایرانی خواهان پایان تبعیض علیه عربهای ایران شدند


دبی – العربیه.نت

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران روز چهارشنبه 20-4-2011 خواهان "پایان تبعیض وسرکوب عرب ها " را در ایران شدند .

بر اساس گزارش فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر اعتراض عرب‌های ایرانی در اهواز، مرکز استان خوزستان در جنوب ایران، که در روز ۲۵ فروردین شروع شد، با سرکوب خشونت آمیز نیروهای امنیتی ایران روبرو شده است. بنا به گزارش‌ها، چندین نفر کشته و زخمی و عده زیادی دستگیر شده‌اند. خانم شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۰۳، در نامه‌ای به خانم پیلای، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در روز دوشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۰، خواهان رسیدگی به وضع درگیری‌ها در خوزستان شد.


اعتراض‌های مسالمت آمیز اخیر در ششمین سالگشت اعتراض‌های اهواز در فروردین ۱۳۸۴ برگزار شد. در آن زمان، تعداد زیادی از مردم در اعتراض به سیاست دولتی انتقال عرب‌ها به نقاط دیگر کشور و سکونت دادن غیرعرب‌ها در خوزستان تظاهرات کرده بودند.


این گزارش می افزاید دولتمردان جمهوری اسلامی سال هاست که تبعیض گسترده سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در مورد عرب‌ها در خوزستان اعمال می‌کنند. تنها حزب سیاسی نماینده عرب‌ها در سال ۱۳۸۵ غیرقانونی اعلام شد. تعداد قابل توجهی از فعالان سیاسی عرب ایرانی، به ویژه پس از اعتراض‌های سال ۱۳۸۴، در خوزستان اعدام شده‌اند.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در گزارش خود نوشت، عرب‌ها، همچون گروه‌های قومی دیگر در ایران، از حق آموزش به زبان مادری محروم هستند.


میزان بیکاری در میان عرب‌ها بسیار بالا‌تر از میزان متوسط در سطح کشور است.


گزارشگر ویژه سازمان ملل برای مسکن مناسب در پی دیدار خود از ایران در سال ۲۰۰۵ به این نتایج رسید: عرب‌های ایران در خوزستان پیوسته در فقر و بدون دسترسی به مسکن و خدمات اساسی زندگی می‌کنند؛ دولت زمین‌های کشاورزی آن‌ها را به قیمت‌های بسیار کمی تصاحب کرده است.


عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در این باره گفت: "دولتمردان باید فورا تمام بازداشت شدگان را آزاد کنند و با انجام تحقیقات مسؤولان کشتار معترضان مسالمت جوی عرب را به دست عدالت بسپارند. سرکوب معترضان مسالمت جوی عرب تنها آخرین حلقه از رشته درازی از حملات به گروه‌های قومی ایران، یعنی عرب‌ها، آذری‌ها، بلوچ‌ها، کُرد‌ها، ترکمن‌ها و دیگران، از ابتدای تاسیس جمهوری اسلامی است. ما مطمئن هستیم که گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران بخش مهمی از گزارش خود را به شرایط وحشتناک گروه‌های قومی ایران اختصاص خواهد داد".

هیچ نظری موجود نیست: