۱۳۹۰ فروردین ۲۶, جمعه

تظاهرات ازجنوب تا شمال سوریه در "جمعه پا فشاری


دبی-العربیه.نت

" هزاران شهروند سوریه روز جمعه 15-4-2011 در شهرهای مختلف تظاهرات اعتراض آمیز با خواست آزادی راه انداختند. معترضان سوریه این روز را "جمعه پافشاری" نامیده بودند.

سوریه از چهار هفته پیش شاهد تظاهرات اعتراض آمیز با خواست آزادی و اصلاحات است. نکته قابل توجه در نظاهرات چهارمین هفته این است که این تظاهرات یک روز پس از اعلام تشکیل دولت جدید سوریه برگزار می شود.


دولت پیشین سوریه به ریاست ناجی العطری با آغاز اعتراض ها استعفا داد. پس از آن بشار اسد رئیس جمهور سوریه عادل سفر وزیر پیشین کشاورزی را مامور تشکیل دولت جدید کرد. انتظار می رود این دولت اصلاحات اعلام شده از سوی اسد را پیاده کند. مهمترین بندهای این اصلاحات می توان از،پایان دادن به وضعیت فوق العاده که از 48 سال پیش برقرار است، افزایش دستمزدها و وضع قوانین جدیدی برای رسانه نام برد.


نیروهای امنیتی برای متفرق کردن هزاران معترض که از حومه های دمشق پایتخت به سمت میدان عباسیین این شهر در حال حرکت بودند، از گاز اشکاور و باتون استفاده کردند. یک شاهد عینی می گوید که 15 مینی بوس پلیس مخفی برای برای ممانعت از حرکت تظاهر کنندگان به سمت میدان عباسیین وارد عمل شده بودند. شماری از این تظاهر کنندگان برای سرنگونی نظام حاکم بر سوریه شعار دادند.


حدود 250 نفر نیز در محله برزا در دمشق تظاهرات کردند که گزارشی از برخورد نیروهای امنیتی با آن ها منتشر نشده است.

با این وجود خبرگزاری رویترز به نقل از یک شاهد عینی گزارش داد که هزاران نفر از شهروندان درعا واقع در جنوب سوریه پس از نماز جمعه با شعار آزادی به خیابان ها روانه شدند. این شهر در هفته های پیش شاهد شدیدترین و گسترده ترین اعتراض ها بود که دهها کشته در پی داشت. رویترز افزوده که شمار تظاهر کنندگان درعا که از مسجد عمری به خیابان آمدند از ده هزار نفر تجاوز می کند. این تظاهرات در غیاب نیروهای ارتش و نیروهای امنیتی و با آرامش برگزار شد. پنجشنبه شماری از معتمدان شهرهای درعا با بشار اسد دیدار کرده بودند.

شهرک های دوما، رقهّ بانیاس، طرطوس و لاذقیه نیز شاهد تظاهرات گسترده با شعار آزادی بود. فعالان در شهرهای کرد نشین سوریه نیز در بیانیه ای همبستگی خود را دیگر معترضان سوریه اعلام کرده و به خیابان ها آمدند.


از سویی دیده بان سوری حقوق بشر اعلام کرد که صدها نفر از معترضان طی پنجشنبه و جمعه آزاد شدند. بشار اسد دستور آزادی تمام تظاهر کنندگان را صادر کرده بود مگر آن که که به گفته او مرتکب اعمال خرابکاری و خلاف قانون شده اند.


فیلم ضرب و شتم معترضان

شبکه تلویزیونی" شام که مخالف حکومت سوریه است، فیلمی ویدویی پخش کرد که در آن ضرب و شتم دستگیر شدگان معترضان در منطقه بیضا توسط نیروهای امنیتی را نشان می دهد.

این فیلم ویدویی دهها شهروند سوریه را نشان می دهد در حالی که دست و پاهایشان بسته شده است، بر روی هم در بروی آسفالت خیابان قرار داده شده اند و برخی از نیروهای امنیتی با ضربات لگد به آن ها می زنند. نیروهای امنیتی بر سر آن ها فریاد می زدند "خائن" و گاهی بر کمر دستگیر شده گان می ایستادند.


دیده بان حقوق بشر نیز در بیانیه ای تاکید کرده شماری از آزاد شدگان اخیر از شکنجه آن ها به دست نیروهای امنیتی در مدت زمان بازداشت خبر داده اند.

هیچ نظری موجود نیست: