۱۳۹۰ فروردین ۲۳, سه‌شنبه

سانحه “فوکوشیما” شدیدترین در تاریخ سوانح اتمی جهان

راکتور اتمی شماره سه فوکوشیما که در روز یازدهم مارس بر اثر موج سونامی تخریب شد، هنوز در حال نشت مواد رادیو اکتیو است و سازمان مهار کننده مواد رادیو اکتیو قادر به کنترل آن نبوده است. این واقعه در ابتدا بعنوان “تصادف درجه چهارم” طبقه بندی شد که به معنی آن است که نشت رادیو اکتیو به ناحیه اطرافش محدود می شود. کمی بعد، مقامات ژاپن شدت آنرا پنج، و روز سه شنبه به بالاترین سطح یعنی درجه هفت افزایش دادند. تصادفات هسته ای بر اساس جدول صفر تا هفت طبقه بندی میشود که با هر شماره شدت سانحه ده برابر بالا می رود. این جدول تنها به تاسیسات غیر نظامی اختصاص دارد. تا روز سه شنبه، سانحه چرنوبیل در روسیه در سال 1986 در صدر این جدول قرار داشت. واقعه چرنوبیل که در آن 200 تن مواد رادیو اکتیو نشت کرد، 31 کشته برجای گذاشت، و ابر رادیو اکتیو آن بخشهایی از روسیه و اروپا را آلوده کرد. واقعه دیگری در تاسیسات اتمی آمریکا در منطقه موسوم به “جزایر سه گانه” به شدت پنج درجه که در آن میله داخلی راکتور آب شد، منطقه ای به شعاع سی کیلومتر را آلوده و یکصد و چهل هزار نفر را از خانه هایشان بیرون راند. پس از آن آمریکا به مدت سی سال از ایجاد راکتورهای اتمی خودداری نمود.در سپتامبر سال 1987، یک ماشین رادیو ایزوتوپ در برزیل که در یک کلینیک در حال تعطیل برجای مانده بود، با نشت مواد رادیو اکتیوش منجر به درگذشت چهار نفر و بیماری دویست و چهل تن دیگر شد. کارشناسان شدت این واقعه را پنج درجه برآورد کردند.ژاپن در سال 1999 شاهد یک نشت اتمی دیگر در راکتور “تو کایمورا” بود که بر اثر آن دو تن کشته و چهارصد و سی و هشت نفر مجروح شدند.تصادف جدی درجه سه در بلژیک در سال 2008 که در یک آزمایشگاه رادیو ایزوتوپ رخ داد، دولت را بر آن داشت که مصرف میوه و سبزی تولید شده در منطقه جنب کلینیک را ممنوع کند.

۱ نظر:

ناشناس گفت...

نشريه آمريكايي نيو رپابليك فاش كرد، مشكل نيروگاه فوكوشيما، بارگذاري سوختي متفاوت با سوخت معمول اورانيوم است.

بر اساس اين گزارش، چند روز قبل از زلزله و سونامي در ژاپن، نوعي سوخت جنجالي به نام ماكس (MOX) در واحد سوم اين نيروگاه بارگذاري شد.

پس از بارگذاري اين سوخت كه تركيبي از اورانيوم و پلوتونيوم است، سامانه‌هاي هشدار سيستم خنك كننده به صدا در آمدند، ولي مسئولان نيروگاه آن را يك خلل فني تصور كرده و به اين هشدار بي توجهي كردند.

بارگذاري اين سوخت در نيروگاه اتمي ژاپن، برخلاف آمريكا كه واكنشي نسبت به آن صورت نگرفت، با اعتراضهاي بسياري همراه شد، چرا كه اين سوخت تاثيرات مخربي بر محيط زيست دارد.

مخالفت شديد مردم ژاپن موجب شد، مسئولان نيروگاه فوكوشيما نتوانند به مدت يك دهه اين سوخت را كه در سال 1999 وارد شده بود، مورد استفاده قرار دهند. اما آنها سرانجام پس از بركناري مدير نيروگاه فوكوشيما كه به شدت مخالفت استفاده از سوخت "MOX " بود، توانستند در اين كشمكش ها پيروز شوند، و اين سوخت را در نيروگاه بارگذاري كنند.

حال سوال اينجا است كه آيا فاجعه نيروگاه اتمي فوكوشيما، به دليل بارگذاري نوعي سوخت نامتعارف و غير استاندارد در اين نيروگاه قديمي است، ويا زلزله و سيل موجب بروز اين خسارتهاي سنگين شده است