۱۳۹۰ فروردین ۱۳, شنبه

رسوایی و فضاحت ایران در منطقه،گزارش ترکیه به شورای امنیت،بازداشت و اعدام جاسوسان ایرانی در کویت

موج جدیدی از رسوایی ایران در منطقه رقم خورده است . ترکیه اعلام کرده است یک محموله تسلیحاتی را از یک هواپیمای ایرانی توقیف کرده است که ظاهرا مقصد نهایی آن سوریه بوده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات ترکیه به اعضای یکی از کمیته های شورای امنیت سازمان ملل متحد که بر اجرای تحریم های این سازمان علیه ایران نظارت دارد، گفته اند که این محموله غیر قانونی سلاح را از یک هواپیمای باربری ایرانی توقیف کرده اند ،
ترکیه در سندی موضوع توقیف محموله غیرقانونی یک هواپیمای ایرانی به مقصد سوریه را به اطلاع کمیته تحریم‌های ایران در شورای امنیت سازمان ملل رسانده است.
بر اساس سندی که رویترز به طور اختصاصی به آن دست یافته، به هواپیمایی ایلوشین متعلق به شرکت هواپیمایی یاس‌ایر اجازه عبور از آسمان ترکیه به شرط توقف فنی در فرودگاه دیار بکر داده شده بود اما پس از توقف در این فرودگاه، محموله این هواپیمای باری مورد بازرسی قرار گرفت.
خبرگزاری رویترز که به نسخه‌ای از سند ارسالی ترکیه به کمیته تحریم‌های ایران دست یافته، نوشته است که بر اساس این سند در بازرسی انجام شده از هوپیمای ایرانی مشخص شده، بخشی از محموله آن که در بارنامه به عنوان «قطعات یدکی خودرو» ثبت شده بود شامل موارد نظامی ممنوعه از جمله ۶۰ قبضه سلاح کالاشنیکف؛ ۱۴ قبضه مسلسل خودکار، هشت هزار قطار فشنگ کالاشنیکف، ۵۶۰ گلوله خمپاره ۶۰ میلی‌متری، و هزار و ۲۸۸ گلوله خمپاره ۱۲۰ میلی‌متری بوده است.
همزمان روزنامه های عربی خبر از بازداشت و اعدام جاسوسان ایرانی در کویت می دهند.
روزنامه کویتی" القبس " روز جمعه به نقل از منابع مطلع گزارش داد شبکه جاسوسی ایران که اخیرا عناصر آن در کویت محاکمه شدند تنها یکی از هشت شبکه ای است که بصورت زیرزمینی در این کشور فعالیت می کردند.
طبق گزارش این روزنامه دو شبکه از هشت شبکه یادشده دست به آموزشهای نظامی مسلحانه از قبیل آموزش روش های بمب گذاری می زدند.
در این گزارش آمده است که علی ظهرانی وابسته امور گردشگری در سفارت ایران در کویت و نیز مسئول حفاظت اطلاعاتی سپاه پاسداران شاخه خلیج و کویت به همراه سه تن از کارکنان سفارت ایران در دسامبر 2009 پس از لو رفتن شبکه جاسوسی در کویت این کشور را ترک کردند.
این شبکه جاسوسی برای فعالیت خود یک افسر بلند پایه ارتش کویت و تعدادی لبنانی و سوری و نیز شماری از کویتی های بدون (در انتظار تبعیت) که در نهادهای نظامی یا امنیتی حساس کار می کنند را بکار گرفته بود.
طبق تحقیقات انجام شده ایران مبالغ مالی هنگفتی را برای این شبکه ها هزینه کرده است.
پیشتر شیخ محمد الصباح وزیر امور خارجه کویت اعلام کرده بود، کشورمتبوعش سفیر خود را به نشانه اعتراض علیه فعالیت های جاسوسی جمهوری اسلامی ایران از تهران فرا خواند.

هیچ نظری موجود نیست: