۱۳۹۰ اردیبهشت ۵, دوشنبه

صدها زندانی طالبان از زندان قندهار افغانستان فرار کردند

یک مسئول امنیتی اداره‌ی کابل گفت که شب گذشته صدها زندانی طالبان از زندان مرکزی ولایت قندهار افغانستان موفق به فرار شدند؛ اما در اين مورد اطلاعات بيشتر نداد.
والی اداره‌ی کابل در ولایت قندهار نیز این خبر را تایید نموده اعتراف نمود که بیش از 470 زندانی سیاسی از زندان مرکزی قندهار فرار کردند. و رئيس زندان مرکزى کندهار نيز اين رويداد را تایيد نمود.
قارى يوسف احمدى سخنگوى طالبان، به رسانه‌های خبری گفت که زندانيان طالب، از پنج ماه گذشته بدينسو در زندان مرکزی، مصروف حفر یک تُونل بودند.
وى علاوه نمود که در اين مدت، ٣٦٠ متر تُونل حفر نموده و شب گذشته از ساعت ١٢ الى 2 شب، ٥٤١ زندانى موفق به فرار شدند.
نامبرده ادعا کرد که ١٥٠ فرمانده مهم طالبان نيز شامل اين افراد مي‌باشند.
متن ذیل اطلاعیه سخنگوی طالبان است که به رسانه‌های خبری فرستاده است:
محبس قندهار یکی از بزرگترین زندان‌های دشمن در سطح کشور می‌باشد که بخش‌های مختلفی دارد که از آن جمله مهم‌ترین بخش این زندان بخش جنایی و سیاسی می‌باشد که تمام مجاهدین اسیر امارت اسلامی در شعبۀ سیاسی این زندان نگهداری می‌شدند که تعداد مجموعی زندانی‌های امارت اسلامی 541 تن بود .
مجاهدین امارت اسلامی بتعقیب عملیات موفقیت‌آمیز سابق، باری دیگر پلان ترتیب دادند که این زندان را شکسته و مجاهدین در بند امارت اسلامی را از این وحشت خانه بیرون نمایند چنانچه 5 ماه قبل مجاهدین از جنوب این زندان از فاصلۀ 360 متری کار یک تونل زیر زمینی را شروع نمودند.
مجاهدین با تمام زیرکی و سری در مدت چند ماه تونل مذکور را از زیر شاهراه عمومی قندهار – هرات و از میان پوسته‌های امنیتی به بخش سیاسی محبس قندهار رسانیدند.
پس از این که کار تونل به پایان رسید، مجاهدین پلان خویش را بازنگری نموده و برای جلوگیری از عکس العمل احتمالی دشمن، یگ گروه از مجاهدین فدایی را در اطراف زندان مستقر نمودند تا در وقت مناسب به عکس العمل دشمن پاسخ دهند .
طبق پلان عملیات نجات مجاهدین اسیر، ساعت 11 شب گذشته آغاز گردید و از آنجاییکه در میان مجاهدین اسیر فقط 3 تن از این نقشه و پلان آگاهی داشتند، لذا این 3 تن به تمام اطاق‌های زندان رفته و یکی یکی مجاهدین را بیدار نموده و بطرف دهانۀ تونل رهنمایی می‌نمودند تا جاییکه عملیات نجات تا ساعت 3 و نیم شب با موفقیت به پایان رسید و سپس طبق پلان تمام مجاهدین اسیر با موتر (ماشین) های از پیش آماده شده از منطقه با اطمینان انتقال داده شدند .
قابل یادآوریست که تمام اسراء بشمول مجاهدین ضعیف و بیمار از زندان بیرون کشیده شدند و هیچ فردی از مجاهدین در بخش سیاسی زندان باقی نماند.
مسئولین جهادی می گویند، این عملیات در حالی به پایان رسید که قطعۀ منتظرۀ مجاهدین فدایی بغیر کدام درگیری بسلامت از منطقه بیرون رفت و عملیات تا ساعت 3 ونیم به پایان رسید اما مجاهدین موجود در منطقه می‌گویند، پس از گذشت 4 ساعت تا هنگام طلوع آفتاب هیچ گونه تحرکی از دشمن ندیده اند که دلالت بر اطلاع دشمن از این عملیات داشته باشد .
باید گفت با وجودیکه در این منطقه تعداد زیادی از عساکر داخلی و خارجی، قرارگاه نظامی و کیمره (دوربین) های امنیتی فعال هستند اما بازهم دشمن از عملیات مجاهدین بحمدالله هیچ اطلاعی نیافت و عملیات نجات اسراء از زندان دشمن بموفقیت انجام پذیرفت. اللهم لک الحمد والشکر. (قاری یوسف احمدی)

هیچ نظری موجود نیست: