۱۳۸۹ اسفند ۲۸, شنبه

5 کشته در سرکوب تظاهرات در سوریه ، سکوت رژیم ریاکار جمهوری اسلامی


در حالی که جمهوری اسلامی مقامات بحرین را به خاطر سرکوب تظاهرات مردم به باد انتقاد گرفته و ریاکارانه دم از حقوق مردم بحرین می زند ، در مقابل سرکوب و کشتار مردم سوریه توسط رژیم بشار اسد ، سکوت اختیار کرده و خفقان گرفته است.
در سرکوب تظاهرات در سوریه ۵ تن کشته شدند
دویچه وله:امواج اعتراضی در کشورهای عربی، به سوریه نیز رسیده است. به گفته‌ی شاهدان عینی، در جریان سرکوب خشن تظاهرات اعتراضی توسط نیروهای امنیتی در این کشور، پنج تن کشته شده‌اند.
موج تظاهرات اعتراضی علیه رژیم‌های اقتدارگرای کشورهای عربی، سوریه را نیز دربر گرفته است. در شدیدترین ناآرامی‌های چند سال اخیر این کشور، به گفته‌ی شاهدان عینی پنج تن کشته شدند.
فعالان مدنی و شبکه‌های اجتماعی گزارش می‌دهند که نیروهای امنیتی سوریه با خشونت به سرکوب تظاهرکنندگانی پرداخته‌اند که خواهان آزادی‌های دمکراتیک بیشتر شده‌اند. طبق این گزارش‌ها، روز جمعه (۱۸ مارس/۲۷ اسفند) در شهرهای دمشق، حمص، دیرالزور و دارا هزاران تن به خیابان‌ها رفتند تا برای مطالبات خود تظاهرات کنند.
تظاهرکنندگان در شعارهای خود خواهان آزادی‌های بیشتر و مبارزه با فساد شدند. آنان ضمن تاکید بر مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات خود، از نیروهای دولتی می‌خواستند که به خشونت متوسل نشوند.
مدن درویش، یکی از فعالان صاحب‌نام حقوق بشر در دمشق، اعلام کرد که در شهر دارا واقع در نزدیکی مرز اردن، نیروهای امنیتی برای پراکنده ساختن تظاهرکنندگان، به آنان تیراندازی کرده و پنج تن را کشته‌اند.
درویش این خبر را با استناد به شاهدان عینی و مقامات پزشکی در بیمارستان‌های این شهر اعلام کرده است. وی همچنین برگزاری تظاهرات در دیگر شهرهای سوریه را تایید کرده است.
ابراز نگرانی بان کی‌مون
بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، از خبرهایی که در این باره شنیده ابراز نگرانی کرده و کاربرد خشونت و کشتن تظاهرکنندگان را غیرقابل پذیرش دانسته است. یکی از سخنگویان دبیرکل سازمان ملل گفت که وی دولت سوریه را مسئول دانسته و از رهبری این کشور خواسته مانند دیگر کشورها به خواسته‌های مشروع انسان‌ها احترام بگذارد و نه با سرکوب، بلکه از طریق گفت‌وگوی سیاسی، به اصلاحات واقعی در کشور دست بزند.
در سه روز گذشته بارها تظاهرات و میتینگ‌های اعتراضی کوچکی در دمشق، پایتخت سوریه، برگزار شد. در جریان این گردهمایی‌ها، ده‌ها تن از مخالفان رژیم و فعالان حقوق بشر بازداشت شدند. دولت سوریه مخالفان خود را به سرعت به زندان می‌افکند تا صدای آنان را خاموش سازد.
بشار اسد، رئيس‌جمهوری سوریه، یکی از نزدیک‌ترین متحدان جمهوری اسلامی ایران در منطقه است و مانند رهبران جمهوری اسلامی از جنبش حزب‌الله لبنان پشتیبانی می‌کند. ولی مناسبات سوریه با دیگر کشورهای عربی منطقه تا حدودی تنش‌آلود است

هیچ نظری موجود نیست: