۱۳۸۹ بهمن ۲۹, جمعه

شورش سراسر ليبی را فرا گرفته/آتش زدن عکسهای قذافی

یک مخالف رژیم معمر قذافی در لیبی در گفتگو با شیکه خبری یورونیوز گفت، شورش مردمی سراسر لیبی را فرا گرفته است. این وکیل لیبیایی که در فرانسه حزبی سیاسی تشکیل داده است می گوید، آنچه که در لیبی شاهدیم قیام بزرگ مردمی در شرق، غرب و جنوب کشور است.
وی افزود، مردم به شدت خشمگین اند و خواهان سرنگونی حکومت قذافی هستند.
این وکیل لیبیایی در پاسخ به این که آیا تظاهرات در داخل یا خارج لیبی هدایت شده است گفت، این خیزش مردمی، هیچ رهبری در داخل یا خارج ندارد. این شورشی مردمی است که هسته اصلی آن جوانان و مردمی هستند که در 42 سال گذشته نه تنها دیکتاتوری را تحمل کرده اند بلکه شاهد به غارت بردن ثروت های کشور نیز بوده اند.
وی درباره آینده اعتراضات مردمی در لیبی گفت، تظاهرات تا سرنگونی کامل رژیم لیبی و بازداشت همه همدستان رژیم کنونی ادامه خواهد داشت. من از اتحادیه اروپا و آمریکا می خواهم بر لزوم خروج قذافی از قدرت پافشاری کنند.
منابع عربی نیز گزارش دادند که شهرهای مختلف لیبی در بیست و چهار ساعت گذشته صحنه تظاهرات ضد دولتی بوده است. در درگیریها در شهرهای مختلف لیبی در بیست و چهار ساعت گذشته دستکم 24 نفر کشته شده اند.
مخالفان عکس هاي بزرگ معمر قذافي را اتش زدند به گزارش سی ان ان، تظاهرکنندگان مخالف رژیم قذافی در لیبی چند عکس بزرگ او را که روی تابلوهای بزرگ در مناطق مختلف طرابلس نصب است، پاره کردند و آتش زدند. این اقدام معترضان در چندین دهه حکومت قذافی کم سابقه است.
تظاهرکنندگان همچنین شعار می دادند دیگر بس است و قذافی نوبت تو رسیده.
گزارشگر سی ان ان گفت، در حالیکه تظاهرکنندگان تصاویر واقعی از خشونت پلیس و تحولات در لیبی را روی اینترنت می فرستند، تلویزیون دولتی ماجرا را به گونه ای دیگر و به نفع رژیم بازتاب می دهد.

هیچ نظری موجود نیست: