۱۳۸۹ بهمن ۲۵, دوشنبه

خبرهای کوتاه از تحولات امروز در ايران

تجمع عظیم مردم در میدان صادقیه

گزارش خبر نگار ندای سبز آزادی لحظاتی تجمع بزرگی از مردم در میدان صادقیه تهران شکل گرفت. حضور مردم در این میدان به شدت چشم نواز است.

هنوز هیچگونه برخوردی گزارش نشده است.

اولین حرکت جمعی مردم در تهران

ندای سبز آزادی: اولین حرکت جمعی مردم در تهران شکل گرفت.

به گزارش خبر نگار ندای سبز آزادی از تهران؛ لحظاتی پیش زمانی که مامورین گارد انتظامی قصد داشتند تا در میدان آزادی مستقر شوند مردم با ایجاد ترافیک مصنوعی از شکل گیری آن جلو گیری کرده اند.

گفتنی است حضور مامورین نیروی انتظامی در نبود نیروهای بسیج و سپاه در سرتاسر شهر به چشم میخورد.

وبسایت رسمی صدا و سیمای جمهوری اسلامی از دسترسی خارج شد

وبسایت رسمی صدا و سیمای جمهوری اسلامی (www.irib.ir) از صبح امروز بارها از دسترسی خارج شده است.

به گزارش سحام نیوز به احتمال بسیار زیاد حجم حملاتی که از سوی کاربران اینترنت به این وبسیات صورت گرفته است موجب اختلال در فعالیت این وبسایت شده است.

تعویق برنامه به‌روزرسانی توییتر؛ به خاطر ایرانیان

مردمک: وب‌سایت توییتر در وبلاگش اعلام کرده است که به‌روز رسانی از پیش اعلام شده اش را با توجه به نقش این وبسایت به عنوان «یک ابزار ارتباطی مهم در ایران» عقب انداخته است.

این به‌روزرسانی در اصل قرار بود دوشنبه شب به وقت آمریکا، مصادف با روز سه‌شنبه در تهران، صورت بگیرد. حالا این به‌روز رسانی، ساعت ۵ عصر سه‌شنبه به وقت آمریکا، و یک بامداد چهارشنبه به وقت تهران انجام می‌شود.

رویترز گزارش داده است که وزارت خارجه ایالات متحده در تماس با توییتر از آنان خواسته بوده که این به‌روز رسانی را به تعویق بیندازند. یک مقام آمریکایی در این باره گفته است: ما به آنها یادآوری کردیم که توییتر، یک ابزار ارتباطی مهم در ایران است.

پیش از این نیز در تابستان سال گذشته سایت توییتر تعویق مشابهی را به ملاحظه ایرانیان صورت داده بود. جمهوری اسلامی پس از انتخابات خرداد سال ۸۸، وبسایت‌های فیس‌بوک و توییتر را متهم به حمایت از اعتراض‌ها کرده بود.

پارازيت در غرب تهران

آژانس ايران خبـر: در مناطق غرب تهران, روي ماهواره ها پارازيت انداخته اند. ماهواره هاي تلاستار, بي بي سي و صداي آمريكا قابل دريافت نيستند.

سرقت و از کارانداختن دوربینهای مدار بسته منزل مهدی کروبی

به گزارش سحام نیوز، شب گذشته یکی از دوربین های مدار بسته منزل مهدی کروبی به سرقت رفت و دوربین دیگر نیز از کار افتاد. این اتفاق در حالی رخ داده از روز گذشته نیروهای امنیتی به طور شبانه روزی در برابر منزل مهدی کروبی حظور دارند. همچنین این نیروها مانع از وصل مجدد این دوربینها شدند. این دوربین ها توسط خانواده کروبی و پس از حملات نیروهای امنیتی و لباس شخصی به منزل وی نصب شده بودند.

در همین حال نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ، امروز مانع از خروج فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی از منزل شدند.

ایرنا جوان بالارفته از جرثقیل را فردی دچار مشکلات خانوادگی دانست!

ایرنا خبرگزاری رسمی دولت دقایقی پیش با انتشار خبری ، جوانی که امروز در اقدامی سیاسی و اعتراضی از جرثقیلی در چهار راه قصر تهران بالا رفته بود را فردی دچار “مشکلات خانوادگی و شخصیتی” توصیف کرد.

ایرنا نوشته است : افرادي كه در محل بودند ، گفتند كه وي از بالاي جرثقيل داد و بيدادهايي مي كرد كه مفهوم نبود.

گفتنی است که امروز برخی از وبسایتها از جمله سحام نیوز اقدام به انتشار عکس و خبری کردند که بر اساس ان جوانی در حمایت از جنبش سبز از چرثقیلی واقع در چهار راه قصر تهران بالا رفته و ازدحام مردم و نیروهای نظامی – امنیتی موجب ترافیک سنگین در منطقه شده است.

قطع تمامی ارتباطات تلفنی میرحسین و رهنورد، انسداد کوچه منتهی به منزل، با ماشین پلیس

تمامی تلفن های منزل و تلفن همراه آقای موسوی و خانم رهنورد از روز گذشته قطع شده است. از صبح امروز نیز در ابتدای کوچه بن بستی که منزل میرحسین و رهنورد در آن قرار دارد توسط ماشین پلیس مسدود شده است.

به گزارش کلمه، از روز گذشته تلفن های منزل و همچنین خط های موبایل وی و دکتر رهنورد قطع شده و برقراری هیچ گونه ارتباطی با این خانه و اعضای آن وجود ندارد.

همچنین نیروهای امنیتی از صبح امروز با یک ون پلیس و چندین ماشین دیگر که پشت سر آن پارک شده است کوچه بن بستی را که منزل میرحسین و رهنورد در آن قرار دارد مسدود کرده و امکان رفت و آمد وجود ندارد.

اگر چه محدودیت ها و فشارهای غیر قانونی برای رفت و آمد موسوی و رهنورد مدت هاست که از جانب چند نهاد موازی بر این خانواده اعمال می شود، اما به نظر می رسد محدودیت های جدید در دو روز گذشته برای جلوگیری از حضور آنان در راهپیمایی حمایت از قیام مردم مصر و تونس می باشد.

حمله هکتیویست‌ها به سایت‌های دولتی ایران

مردمک mardomak.org: گروهی از هکرهای عضو گروه «ناشناس» (Anonymous) که پیش‌تر به وب‌سایت‌هایی که فعالیت موسسه ویکی‌لیکس را محدود کرده بودند و همین‌طور به وب‌سایت‌های دولتی در تونس و مصر حمله کرده و برخی از آنها را از کار انداخته بودند، در حال حمله به وب‌سایت‌های دولتی در ایران هستند.

در روز ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) و ساعاتی پس از کناره‌گیری محمد حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر، این گروه با انتشار دو پیام تصویری به زبان‌های فارسی و انگلیسی، عملیات حمله به برخی از وب‌سایت‌های دولتی در ایران را آغاز کرد.

برخی از کاربران اینترنتی توییت کرده‌اند که وب‌سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی، صبح دوشنبه برای ساعاتی از دسترس خارج شده بود و در حال حاضر (ساعت ۱۱ صبح دوشنبه) نیز سایت سازمان صدا و سیما از دسترس خارج است.

در بخشی از پیام رسمی گروه ناشناس خطاب به «ملت شریف ایران» آمده است: «ما از عظمت شما آگاهیم... آزادی دربند شدنی نیست، بدانید که ما با شماییم؛ بدانید که تنها نیستید. ما ناشناسیم، ما بی‌شماریم، ما نمی‌بخشیم و فراموش هم نمی‌کنیم. منتظرمان باشید.»

گروه «ناشناس»، گروهی فراملیتی از کاربران اینترنتی است که با به‌راه انداختن کمپین‌های مجازی و حملات DDoS، ظرفیت ترافیکی شبکه‌ها را به وضعیت سرریز می‌رسانند و از این طریق، ارائه سرویس آنها را مختل می‌کنند. از آن‌جا که فعالیت‌های این گروه، تلفیقی از هک و حمله اینترنتی و کنش‌گری سیاسی و اجتماعی است، به آنها «هکتیویست» هم گفته می‌شود.

خبری از نیروهای سپاه نیست

گارد ویژه نیروی انتظامی در مسیر راهپیمایی تهران مستقر شده است.

به گزارش خبر نگار ندای سبز آزادی ؛ استقرار نیروه های انتظامی در خیابانهای تهران آغاز شده است.

این گزارش حاکی است در ، میدان امام حسین ، دروازه شمیران ، فردوسی ، چهار راه ولیعصر و دیگر مناطق پرتردد در مسیر راهپیمایی حضور نیروهای انتظامی به چشم میخورد.

گفتنی است تا کنون خبری از نیروهای بسیج و سپاه در سطح شهر به چشم نمیخورد ، پیش از این وبسایت ندای سبز آزادی از عدم دخالت سپاه در 25 بهمن خبر داده بود.

منابع خبری جرس نیز گزارش داده اند که با توجه به سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران و همچنین اختلاف نظری که بین فرماندهان نظامی و انتظامی در نحوه برخورد با جنبش بوجود آمده، این جو بوجود آمده است.

این درحالیست که حامیان جنبش سبز از ساعاتی دیگر در خیابان انقلاب و آزادی، حدفاصل میادین امام حسین و آزادی، تظاهرات خواهند داشت.

گزارشهای رسیده حاکی است نشانی از پلیس ضد شورش در شهرهای بزرگ دیده نمی شود و مردم دسته دسته به سمت مکانهای راهپیمایی در حرکت هستند.

رسانه‌های عربی: ایرانیان در خیابان، رهبران در حصر

دویچه له: در حالی که بیش از چند ساعت به برگزاری راهپیمایی بیست و پنجم بهمن باقی نمانده، تلویزیون‌های عربی می‌گویند که همه راههای ارتباطی با میرحسین موسوی و مهدی کروبی قطع شده است؛ اما مشاوران آنها از شرکت هر دو در راهپیمایی خبر می‌دهند. به گزارش روزنامه الشرق‌الاوسط (۱۴ فوریه / ۲۵ بهمن) حکومت ایران راهپیمایی را ممنوع اعلام کرده و معترضان را فتنه‌گر خوانده است.

تلویزیون المستقبل لبنان نیز سخن کروبی در آخرین گفتگوی قبل از حصر را منتشر کرده که گفته است: مردم خود هدایت راهپیمایی را در دست خواهند داشت؛ بنا بر این گزارش روحانیان بلندپایه تندترین انتقادها را مطرح کرده‌اند.

احزاب سیاسی و تشکل‌های دانشجویی مسیرهای راهپیمایی را در ۳۶ شهر ایران اعلام کرده‌اند و روحانیان بلندپایه قم نیز در اظهاراتی کم‌سابقه، رفتار حکومت با مردم را محکوم می‌کنند.

آخرین گفتگو با کروبی؛ مردم می‌دانند چه کنند

مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار، آخرین خبرنگاری‌ست که ساعتی قبل از حصر با کروبی گفت‌وگو کرده است. وی به دویچه‌وله می‌گوید آخرین گفت‌وویش با مهدی کروبی در همان روز پنج شنبه (۲۱ بهمن / ۱۰ فوریه) انجام شد که ماموران امنیتی با حضور در برابر ساختمان منزل مسکونی وی، به فرزند کروبی اعلام کردند که حق ورود به منزل پدری خود را تا ۲۵ بهمن ندارد. ماموران امنیتی همچنین اعلام کردند که به استثنای فاطمه کروبی – همسر مهدی کروبی – هیچ کدام از فرزندان و بستگان مهدی کروبی حق دیدار و ورود به خانه وی را ندارند.

به اعتقاد این روزنامه‌نگار، کروبی همان روز، آخرین و کلیدی‌ترین حرف را با مردم در میان گذاشته است. علی‌نژاد از کروبی پرسیده است با توجه به اتفاقاتی که در خاورمیانه رخ داده، اگر در یکی از میادین تهران، مشابه میدان تحریر مصر یا تونس با حضور توده‌های معترض مردم ایران بوقوع پیوندد، آیا با توجه به تجربه‌های گذشته، جامعه ایران و رهبران جنبش آمادگی هدایت این حرکت جدید را متناسب با تحولات جاری خواهند داشت؟

مهدی کروبی پاسخ داده است که «این سوال را باید از رهبران اصلی جنبش كه همان مردم هستند پرسید».

کروبی تأکید کرده است که «مردم می‌دانند چه می‌كنند و چه باید بكنند؛ این جنبش را مردم هدایت می‌كنند و خود می‌دانند در زمان وقوع هر حادثه باید چگونه واكنش نشان دهند.»

کروبی در این گفت‌وگو که مشروح آن در همان روز در تارنمای جرس منتشر شده است خشونت حکومت با مردم در ایران را بیش از حد معمول رفتار یک دیکتاتور با مردم دانسته و گفته است: «در ایران با معترضین به بدترین و خشونت آمیزترین حالت ممكن برخورد شد. ولی در مصر خشونت‌ها مانند ایران نبود و خشونت‌ها در حد معمولِ یك دیكتاتور بود. نه اینكه مثل ایران به مجتمع‌ها حمله كنند و زنها را كتك بزنند و به خانواده‌های زندانیان حمله كنند».

مسیح علی‌نژاد می‌گوید از نظر آقای کروبی کار خبرگان به «ستایش رهبری به جای نظارت» تقلیل یافته و هواداران جمهوری اسلامی نیز در این روند انحرافی کاهش یافته‌اند زیرا به اعتقاد وی وقتی افراد رده بالای نظام به عنوان فتنه‌گر و بی‌بصیرت مورد خطاب قرار می‌گیرند نشانه افزایش ریزش در بدنه انقلاب و حكومت است.

به گفته آقای کروبی «خبرگان برای نظارت است و نه برای مداحی و ستایش و اكنون رای به حداقل ارزش خود رسیده است».

صریح‌ترین اظهارات روحانیان بلندپایه

آریا آرام‌نژاد خواننده و آهنگساز ایرانی که به همراه جمعی از فعالان سیاسی شمال کشور به دیدار مراجع تقلید رفته است به دویچه‌وله می‌گوید: «هرگز فکر نمی‌کردم تا این اندازه از حکومت ناراضی باشند».

وبسایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی در گزارش این دیدار به نقل از آیت الله یوسف صانعی نوشته است: «استبدادی که امروز شاهد آن هستیم در تاریخ بی‌سابقه است. این استبداد نه خدا می‌شناسد، نه پیغمبر نه سیاست نه دانشجو، این استبداد هیچ چیز نمی‌شناسد».

پس از آیت‌الله منتظری که یکسال پیش درگذشت این نخستین بار است که یک مرجع بلندپایه دینی در ایران استبداد ایران را بی سابقه می داند.

بنابر این گزارش، آیت الله وحید خراسانی در واکنش به خاطرات بازداشت شدگان متأثر شده و گفته است: «بنده هیچ رابطه‌ای با آقایان ندارم و بارها به نمایندگان اینان که نزد بنده می‌آیند متذکر می‌شوم».

آریا آرام‌نژاد می‌گوید: آقای وحید با شنیدن حرفهای دیدارکنندگان اشک می‌ریخت.

آقای وحید خراسانی از جمله روحانیان بلند پایه‌ای است که سفر رهبر جمهوری اسلامی به قم به دیدار وی نرفته و میزبانی وی را نیز نپذیرفته است.

در روزهای گذشته مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم نیز در بیانیه‌ای با یادآوری حکومت سابق ایران تصریح کرده است: «بلند پروازی‌‌های شخص اول مملكت چنان او را در هاله‌ای ازغرور قدرت و ثروت فرو برده بود كه هیچ مخالفی را بر نمی‌تافت، دستور سركوبی منتقدین را شخص او صادر می‌كرد، آنان را به زندان می‌انداخت و گاه تا مرز اعدام به جلو می‌برد».

این بیانیه تأکید می‌کند که «نظامی كه بر اساس ظلم، بی‌قانونی و نادیده گرفتن حقوق مردم قرار گیرد پایه‌های آن به حكم سنت الهی درهم فرو می‌ریزد».

هیچ نظری موجود نیست: