۱۳۸۹ بهمن ۱۱, دوشنبه

ارتش مصر: به روی مردم شلیک نخواهیم کرد

اعلامیه مهم ارتش مصر
در تازه‌ترین و مهم‌ترین تحول در قیام مردم مصر علیه دیکتاتوری حاکم، ارتش آن کشور اعلام کرد که علیه مردم به خشونت متوسل نخواهد شد و خواست‌های مردم را مشروع می‌داند.
ارتش با نفوذ مصر روز دوشنبه برای نخستین بار اعلام کرد که از خواست‌های معترضان حمایت می‌کند و قول داد که در درگیری میان رژیم مبارک و مخالفان آن، بی‌طرف و خویشتندار باشد. در اعلامیه ارتش آمده است: «ما علیه شهروندان به خشونت متوسل نخواهیم شد. ما خواست‌های معترضان را درک می‌کنیم.»
براساس گزارش خبرگزاری رسمی مصر، «منا»، و تلویزیون دولتی این کشور، ارتش در بیانیه‌ی خود گفته است، « آزادی بیان در شکل مسالمت‌آمیز آن برای همه تضمین شده است.» ارتش مصر خطاب به ملت گفته است: حضور ارتش در خیابان‌ها برای دفاع از شما، برای تضمین امنیت شما و آسایش شماست.»
ارتش هم‌چنین از مردم خواسته است، از تخریب اموال عمومی و خصوصی خودداری کنند.
بسیاری از ناظران اعلامیه ارتش و دفاع از خواست‌های مردم را تحولی مهم در قیام چندین روزه مردم مصر ارزیابی می‌کنند که بسترساز تحول آرام و کم‌هزینه در جامعه به سود مطالبات دموکراتیک مردم خواهد شد. ارتش مصر با حفظ این مواضع و وفاداری به خواست‌های مردم، می‌تواند آینده خود و جنبش دموکراسی‌خواهی را تضمین کند.
دعوت به تظاهرات میلیونی روز سه شنبه
مخالفان رژیم مبارک، با رهبری محمد البرادعی مردم را به اعتصاب عمومی و تظاهرات میلیونی در روز ‌سه‌شنبه دعوت کرده‌اند.
در تظاهرات روز دوشنبه علیه حكومت مصر، جمعیت تظاهرکننده در میدان «التحریر» قاهره به بیش از ۲۵۰ هزارتن رسید.
در همین حال، دولت مصر برای جلوگیری از حرکت مردم این كشور به قاهره و شرکت در تظاهرات بزرگی که فردا ـ‌سه‌شنبه‌ـ در قاهره برگزار خواهد شد، جلوی حرکت همه قطارها را در مصر گرفته است.
از سوی دیگر، پایگاه خبری الجزیره از ۲۸ تا ۳۱ ژانویه درباره موفقیت مردم مصر برای سرنگونی مبارك نظرسنجی برگزار كرد كه طی آن ۸۵.۹ درصد معتقدند كه این اعتصاب‌ها به نتیجه می‌رسد و ۱۴.۱ درصد نیز اعلام كردند كه امید چندانی به موفقیت مصری‌ها ندارند.
حزب «الوفد» مصر، دولت جدید حسنی مبارک را غیرقابل قبول خواند و تاکید کرد كه تظاهرکنندگان بر تمامی خواسته‌ها و مطالبات خود پایبند هستند.
معترضان در میدان التحریر علیه كابینه جدید مبارك شعار دادند و همچنان خواهان بركناری شخص مبارك هستند.

هیچ نظری موجود نیست: