۱۳۸۹ آذر ۳, چهارشنبه

فروش«تجهیزات و نرم‌افزارهای پیشرفته» جهت کنترل اس‌ام‌اس و مکالمات تلفن همراه به ایران توسط سونی اریکسون

شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده نوبل صلح، هنگام سخنرانی در میان ایرانیان و سوئدی‌های حاضر در دانشگاه استکهلم، کمپانی سوئدی اریکسون را به فروش «تجهیزات و نرم‌افزارهای پیشرفته» جهت کنترل اس‌ام‌اس و مکالمات تلفن همراه به ایران متهم کرد. عبادی در اعتراض به عملکرد این کمپانی، خطاب به ایرانیان مقیم کشور سوئد گفت: «من از شما خواهش می‌کنم به شرکت اریکسون ای‌میل اعتراضی فرستاده و سوال کنید چرا نرم‌افزارهایی به دولت ایران می‌فروشید که به کمک آن مردم را کنترل کنند.» وی در ادامه افزود که فروش این تجهیزات به دولت ایران به معنی حمایت از حکومتی است که «در کنار دیکتاتوری‌هایی مانند اریتره و کره شمالی در جدول حکومت‌های ناقض حقوق بشر» قرار دارد.
به گفته تنها ایرانی برنده جایزه صلح نوبل، کمپانی اریکسون نرم‌افزاری به دولت ایران فروخته است که می‌توان از آن در کنترل پیامک موبایل، اس‌ام اس، و مکالمات با موبایل استفاده کرد.
به گفته خانم عبادی، شرکت اریکسون وارد معامله‌ای با دولت ایران شده است که مشابه معامله پیشین کمپانی نوکیا زیمنس است.
شیرین عبادی در اسفندماه گذشته نیز شرکت فنلاندی نوکیا زیمنس را به ارائه فن‌آوری کنترل مکالمات تلفنی به ایران و همکاری با جمهوری اسلامی در جریان سرکوب و سانسور اعتراض‌های پس از انتخابات متهم کرده بود.
شرکت نوکیا پس از اظهارات خانم عبادی اعلام کرد که فن‌آوری این شرکت «به تقویت آزادی بیان، توسعه جوامع و پیشرفت دموکراسی کمک می‌کند» و تأکید کرده بود که «سوء استفاده از تجهیزات ارتباطاتی» به هیچ وجه مورد تأیید این شرکت نیست.
او افزود: «ما از کشورهای غربی می‌خواهیم که وارد هیچ معامله‌ای با دولت ایران نشوند و این دولت را کمک نکنند، زیرا این کار در نهایت به سرکوب و سانسور مردم ایران می‌انجامد.»
شیرین عبادی پیشتر نیز از کشورهای غربی خواسته بود که به جای تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران آن دسته از شرکت‌های بین‌المللی را که با فروش فن‌آوری‌های پیشرفته یا جنگ‌افزار به جمهوری اسلامی باعث تحکیم قدرت حاکمیت می‌شوند تحت فشار قرار دهند

هیچ نظری موجود نیست: