۱۳۸۹ مهر ۱۲, دوشنبه

شروع سال تحصیلی جدید با قرائت اولین حدیث صحیح بخاری در دارالعلوم زاهدان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنی آنلاین، اولین حدیث صحیح بخاری امروز دوشنبه 25 شوال 1431(89/7/12) در محل مسجد مکی زاهدان و با حضور طلاب و اساتید حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان قرائت گردید و سال تحصیلی جدید با قرائت این حدیث، رسماً آغاز شد.
شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید، مدیریت محترم دارالعلوم زاهدان، ضمن قرائت اولین حدیث صحیح بخاری، به تشریح و توضیح این حدیث پرداخت.
ایشان در ابتدا ضمن تلاوت آیات: «هل یستوی الذین یعلمون والذین لایعلمون» و «یرفع الله الذین امنوا منکم والذین اوتوا العلم درجات» ابتدا به بیان جایگاه کتاب صحیح بخاری در میان کتب حدیث پرداخت و در این زمینه خاطرنشان کرد: کتاب جامع صحیح بخاری، صحیح‏ترین كتابی است كه احادیث آنحضرت صلی الله علیه و سلم را جمع آوری نموده است، و به اتفاق تمام علما، این کتاب أصح الکتب بعد از کتاب الله (قرآن) محسوب می‏شود.
مولانا عبدالحمید شروع كتاب صحیح بخاری با حدیث «إنما الاعمال بالنیات» را كه مربوط به اخلاص است، تذكری برای طلاب و جویندگان علوم نبوی عنوان كرد، ‌كه شاگرد و استاد باید انگیزه خود را خالص برای كسب رضای الهی قرار دهند. زیرا اخلاص به منزله روح برای كالبد اعمال و دین است.
ایشان ادامه داد: بسیاری از علما و محدثین حدیث «إنماالاعمال بالنیات» را به عنوان "أم‏السنة" نامیده‏اند،‌ همانطور كه سوره فاتحه "أم الكتاب" نامیده شده است.
مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه تشریح حدیث مذکور گفت: ‌تمام اعمال و افعال انسان باید به خاطر كسب رضای الهی باشد؛‌ هجرت،‌ جهاد، ‌سخاوت،‌ كسب علم و... باید برای رضای الله تعالی انجام گیرد، ‌در غیر این صورت اگر به خاطر رضای خدا نبوده بلكه به خاطر شهرت و رسیدن به مطامع دنیوی باشد،‌ در نزد الله تعالی هیچ ارزشی ندارد.
ایشان در ادامه به بیان فضایل علم پرداخت و گفت: چیزی كه حضرت آدم علیه السلام را مسجود ملائكه قرار داد علم بود، ‌زیرا خداوند ابتدا به حضرت آدم علیه السلام علم اشیا را تعلیم داد و پس از آن او را خلیفه قرار داده و به ملائكه دستور داد تا در مقابل او سجده تعظیم به جای آورند. از این واقعه همچنین معلوم می‏شود که برای خلافت دارا بودن علم نیز بسیار ضروری است.
لذا مهمترین نعمت بعد از هدایت و ایمان، ‌كسب علوم نبوی است. علوم روز و علوم دانشگاهی هم لازم بوده و جزو ضروریات دنیوی است، اما علوم نبوی و علم شریعت جایگاه خاص و ویژه‏ای دارد، ‌الله تعالی به حضرت آدم هر دو نوع علم را تعلیم داد.
شیخ‎‏الحدیث دارالعلوم زاهدان در ادامه ضمن یادآوری و اشاره به مشكلات و مصائبی كه علمای سلف در راه كسب علم متحمل شدند، از طلاب محترم خواست تا در راه كسب علم نهایت تلاش و كوشش را انجام داده و برنامه‏ریزی دقیق و منظم داشته باشند.
ایشان در ادامه طلاب را به چند نكته توصیه نمود و خاطر نشان كرد: ‌در هیچ حالتی، ‌مأیوس و ناامید نشوید و همواره به دنبال كسب علم باشید و این را بدانید كه اگر همه دنیا و متاع دنیا جمع شوند در مقابل یك حدیث و یك باب از علمی كه شما فرا می‏گیرید بسیار ناچیزاند، ‌زیرا دنیا فانی است و علم باقی.
توصیه دیگر این است كه به علمی كه فرا می‏گیرید ‌عمل كنید، ‌زیرا علم بدون عمل وبالی برای صاحب علم می‏شود.
مولانا در ادامه همه طلاب، ‌اساتید و كارمندان حوزه را به پایبندی نسبت به سنت‏های ظاهری و باطنی، ‌پایبندی به نماز جماعت و همچنین رعایت مقررات و قوانین مدرسه تاكید نمود.
مولانا عبدالحمید در پایان ضمن اشاره به مشكلاتی كه جهان اسلام با آنها مواجه است، ‌از همه تقاضا نمود كه برای بهبود وضعیت جهان اسلام از جمله ‌افغانستان، ‌فلسطین، ‌عراق، غزه و ... دعا و زاری و تضرع نمایند و از بارگاه الهی حل تمامی مشكلات را مسألت كنند.

هیچ نظری موجود نیست: