۱۳۸۹ مهر ۳, شنبه

آیا می دانستید که اکثر مردم ایران قبل از صفویه سنی شافعی بودند و با کشتار وحشیانه صفویان شیعه شدند؟

به گواه تاریخ، حکومت صفوی برای مقابله با امپراطوری بزرگ عثمانی و برای جلوگیری از نفوذ بیشتر اسلام در اروپا به دسیسه انگلیس شکل گرفت. چه اینکه در اونموقع سلطان سلیم عثمانی در بلغارستان مشغول جهاد بود که اسماعیل صفوی در ایران قدرت رو بدست گرفت و مستقیم به عثمانی حمله کرد و سلطان سلیم مجبور شد برای دفع شاه صفوی دست از جهاد اروپا کشیده و به جنگ شاه صفوی برود.
قبلا گفته بودم که قبل از صفویه ایران کشوری کاملا سنی بود.
(( در هنگام قیام شاه اسماعیل مردم ایران بیشتر سنی شافعی و بقیه سنی حنفی بودند و تعداد شیعیان در ایران خیلی کم و اکثرا هم از فرقه های زیدی بوده اند. طبق گفته حمدلله مستوفی (یک قرن قبل از شاه اسماعیل) در کتابش، “نزهة القلوب”، شیعیان دوازده امامی فقط در قم، سبزه وار، کاشان، اردستان، شهر ری و روستاهای ساوه زندگی می کردند و گروهی از صوفیان هم در تبریز حضور داشتند. ))
(( با اینکه مردم تبریز مقاومتی نمی کنند، بسیاری از آنها به فرمان اسماعیل قتل عام می شوند. سرانجام پس از آنکه ۲۰ هزار نفر از مردم کشته می شوند همه جای شهر مردم پارچه سرخرنگی که نشان اسماعیلی بوده می آویزند و کاملا از او فرمانبرداری می کنند. اسماعیل گور سلطان یعقوب و بسیاری دیگر از مخالفان پدرش را نبش قبر می کند و بقایای اجساد آنها را آتش می زند. شاه اسماعیل بعد یزد و شیراز را تصرف می کنه. ))

بقیه درادامه مطلب

هیچ نظری موجود نیست: