۱۳۸۹ مهر ۲, جمعه

نامه روزنامه نگاران به احمدی نژاد؛ سوال از سلاخ، تنها سلاح ماست

متن نامه روزنامه نگاران با ترجمه انگلیسی و عربی در زیر می آید هر کسی در انتشارش یاری کند قدردانش می شویم چون وقتی در تمام دنیا صف ایستاده اند برای مصاحبه با یک اقای دروغ و در قاموس حرفه ای شان هم تحریم رسانه ای دیکتاتور معنی نمی دهد، این هم شیوه ای است تا شمارگان بخشی از آوارگان سرکوب در ایران را به رخ همان رسانه های غربی بکشیم .
خطاب نامه مجید دری از زندان به احمدی نژاد است، خطاب نامه روزنامه نگاران ایرانی در تبعیدی به احمدی نژاد، است، خطاب نامه بسیاری از آسیب دیدگان انتخابات خونین ایران به احمدی نژاد بود.
آیا درست است که ما مثلا نامه نوشتن به جلاد را به معنی فشار دادن دست آن جلاد تعبیر کنیم؟
آیا درست است خطاب قرار دادن دیکتاتور را به معنی رسمیت بخشیدن آن دیکتاتور قلمداد کنیم؟ وقتی یک سوال کار صد طناب دار می کند آیا باید سوال از دیکتاتور را فشردن دست او تعبیر کرد؟ شصت و هفت نفر این نامه را امضا کرده اند و هنوز خبرنگاران ایرانی که در بی بی سی فارسی و صدای آمریکا و رسانه های فارسی زبان هستند و برخی دیگر با معذوریت ها و محدودیت های دیگر این نامه را امضا نکرده اند تا شمارگان این آوارگان از صد عبور کند، آیا به مصاحبه فرا خواند کسی که دزد رای ملت ایران است، توسط صد ها خبرنگار و وب نگار و حتی شهروند روزنامه نگار باور پذیر تر از محاکمه کردن او نیست که شعاری به نظر می رسد و بستر اجرای آن هم فعلا در هیچ جای جهان میسر نیست ؟
روزنامه نگار با سوال هایش دیکتاتور را محاکمه می کند نه با دادگاه و طناب دار. ابزار روزنامه نگار همان سوال ها و شیوه های پرسشگری اوست.
دوستان عزیز، شما که خودتان هم زخم خورده اید، با ما به از این باشید و زخم نزنید. نمی شود نامه ای که خطابش احمدی نژاد است را فشردن دست او تعبیر کرد و و بعد نوشت: من دست ِ خونینِ جلاد را نمی فشارم .
ما در این نامه رییس دولتی که انتخاب او با کشته شدن هم وطنان و زندانی شدن شهروندان مان تمام شده است یادآور شدیم؛ به جای فخر آزادیِ نداشته ما در مقابل دوربین های رسانه های غربی، بیاید با قربانیان محدودیت آزادی بیان مصاحبه کند. این یعنی به رسمیت شناختن؟ ما در این نامه آشکارا نوشتیم، هیچ عقل سالمی باور نمی کند که این همه روزنامه نگار بی دلیل از خاک و خانه و خانواده شان دور شود و کوچ کند.
واضح است با شناختی که از این بشر داریم حتی منتظر پاسخ او هم نیستیم، نوشتیم تا همان خبرنگاران رسانه های غربی ببینند و بشنوند که احمدی نژاد از روزنامه نگاران کشور خودش فراری است و در برابر کسانی که خودش مسبب آوارگی شان است حاضر نیست به پاسخگویی بنشیند.

هیچ نظری موجود نیست: