۱۳۸۹ شهریور ۷, یکشنبه

مسجد جمکران چاه خودش را قبول ندارد نامه ها به امام زمان نمی رسند، خمیرمی شوند

در روزی که به گفته متولیان و طرفداران مسجد جمکران، سالروز صدور فرمان امام زمان برای ساخت این مسجد است، پایگاه اطلاع رسانی مسجد جمکران با انتشار مطلبی، اعلام کرد چاه مشهور این مسجد "هیچ ویژگی ندارد."
با وجودی که متولیان مسجد جمکران در این مطلب تاکید کرده اند بنایی برای تشویق مردم به عریضه نویسی و انداختن این عریضه ها در چاه ندارند، امادر عین حال برای خدمت به زائران مسجد، عریضه ها را در اختیار زائران می گذارند.
این مطلب همچنین تصریح کرده که در بنرها و تابلوهایی که در نقاط مختلف مسجد جمکران نصب شده، "ویژگی نداشتن" چاه مشهور این مسجد تذکر داده شده و اگر نهی مراجع تقلید از برخورد با مردم نبود، "شاید متصدیان امر تصمیم دیگری را اتخاذ می کردند."
متولیان مسجد جمکران توضیح نداده اند تصمیم گیری درباره چاه این مسجد چه ارتباطی به برخورد با مردم دارد. این در حالی است که در آذر ماه سال 1387مسئولان این مسجد با همکاری اداره اوقاف استان قم یک اصله درخت کهنسال سرو راکه در محوطه مسجد جمکران قرار داشت به بهانه مبارزه با خرافات قطع کردند.قطع این درخت 500 ساله سرو که اعتراض گسترده تشکل های زیست محیطی را به دنبال داشت پس از آن صورت گرفت که برخی زائران مسجد جمکران با بستن پارچه و قفل به آن دخیل می بستند و انتظار حاجت گرفتن داشتند.
پیش از این مسئول روابط عمومی این مسجد با تاکید بر اینکه "چاه جمکران قداست خاصی ندارد" وعده داده بود که "در روز 17 رمضان سند مهمی درباره چاه عریضه منتشر خواهد شد."ابراهیم صدوقی اگرچه منتقدان چاه جمکران و عریضه نویسی در آن را "دشمنان فرهنگ ارزشمند و قدرتمند انتظار" نامیده اما در عین حال افزوده بود: "چاه عريضه يکي از بخشهايي است که از ديرباز وجود داشته است، ويژگي و اهميت خاصي ندارد و ارتباط دادن آن با جايگاه و قداست اصل مسجد مقدس جمکران مردود است."
نامه ها خمیر می شوند
اینک دبیر شورای عالی فرهنگی مسجد جمکران درباره چاه مشهور این مسجد و سرنوشت نامه های مردمی که به آن انداخته می شود، توضیحات بیشتری داده است.حجت الاسلام مرتضی وافی در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته: "ما معتقدیم تمام این نمادها و حرکتهای اصیل و ماندگار باید حفظ شود مگر اینکه زمینه سوء استفاده ای از آن فراهم شود و ما نتوانیم آن را از خرافات، شبهات و آفات حفظ کنیم. اما این اتفاق در رابطه با چاه جمکران رخ نمی دهد."
وی افزوده: "زائران از داخل یا خارج از کشور کنار چاه جمکران با عریضه مکتوب خود حاضر می شوند در غیر این صورت کاغذهایی به مبلغ 100 یا 150 ریال در اختیار آنها قرار داده می شود و با توجه به عریضه ای که توصیف شد متن عریضه خود را می نویسند و آن را داخل چاه می اندازند. هر دو تا سه ماه ورود به چاه صورت می گیرد این نامه ها بیرون آورده می شود. گاهی اگر شیء قیمتی میان آنها باشد خارج می شود اما در مسجد به شدت اطلاع رسانی می شود که زائران اشیاء قیمتی خود را داخل چاه نیندازند. پس از خارج کردن، این نامه ها به خمیر تبدیل می شوند و احدی آنها را نمی خواند. گاهی نامه ای به دفاتر فرهنگی یا دفتر تولید می رسد که دربرگیرنده درخواست و خواهشی بوده و در انتهای آن نوشته شده است که به عنوان عریضه این نامه را داخل چاه هم بیندازید."

هیچ نظری موجود نیست: