۱۳۸۹ مرداد ۱۱, دوشنبه

«طرح حمله نظامی آمریکا به ایران آماده است»

رئیس ستاد ارتش آمریکا : «طرح حمله نظامی آمریکا به ایران آماده است»
مردمک : ژنرال مایک مولن که روز یک‌شنبه در تلویزیون ان‌بی‌سی و در برنامه گفت‌وگوی خبری «دیدار با رسانه‌ها» حاضر شده بود، گفت که ایالات متحده، طرحی را برای حمله به ایران آماده کرده، اما امیدوار است که نیازی به اقدام نظامی نباشد
رئیس ستاد کل فرماندهی ارتش آمریکا می‌گوید که ارتش آمریکا طرح مناسبی برای حمله به ایران درجهت جلوگیری از برنامه هسته‌ای این کشور دارد، هرچند او تصدیق می‌کند که عواقب چنین حمله‌ای «بسیار نگران‌کننده» است.
ژنرال مایک مولن که روز یک‌شنبه در تلویزیون ان‌بی‌سی و در برنامه گفت‌وگوی خبری «دیدار با رسانه‌ها» حاضر شده بود، گفت که ایالات متحده، طرحی را برای حمله به ایران آماده کرده، اما امیدوار است که نیازی به اقدام نظامی نباشد.
دیلی‌تلگراف در گزارشی درمورد سخنان رئیس ستاد کل فرماندهی ارتش آمریکا نوشته است که اظهارات این مقام آمریکایی موجب واکنش شدید ایران شده است چرا که «پاسخی قطعی» را که «امنیت منطقه را به خطر خواهد انداخت» به آمریکا وعده داده است.
دیلی‌تلگراف به نقل از یدالله جوانی، رئیس دفتر سیاسی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی می‌نویسد: درصورت هرگونه اقدام خصمانه اسرائیل یا آمریکا علیه ارزش‌های حیاتی ما، از خودمان دربرابر آن دفاع خواهیم کرد.
در گزارش دیلی‌تلگراف آمده است که مایک مولن در پاسخ به این سوال که اگر ارتش طرحی برای حمله به ایران داشته باشد، تأکید کرد «چنین طرحی دارد» و در ادامه گفت: امیدوارم که به چنین مرحله‌ای نرسیم، اما گزینه مهمی است که به‌‌خوبی آن را درک می‌کنیم.
پیش از این رهبران آمریکا در پاسخ به سوال‌ها در مورد حمله به ایران می‌گفتند که همه گزینه‌ها روی میز قرار دارد، اما انتخاب کلمات توسط مایک مولن، این قاعده معمول را تغییر داده است.
ژنرال مولن درمورد جزئیات این طرح توضیح نداد، اما به‌سرعت گفت که اقدام نظامی «عواقب ناخواسته‌ای را رقم می‌زند که پیش‌بینی درمورد این منطقه بسیار بی‌ثبات جهان را با مشکل روبه‌رو می‌سازد.»
این ژنرال آمریکایی در برنامه شبکه ان‌بی‌سی گفت که اجازه دادن به ایران برای توسعه سلاح هسته‌ای، «غیرقابل قبول» است.
رئیس ستاد کل فرماندهی ارتش آمریکا گفت: رک و پوست‌کنده بگویم که نسبت به نتایح هردو این‌ها (اقدام نظامی و برنامه هسته‌ای ایران) بسیار نگران هستم.
ژنرال مایک مولن امیدوار است که تلاش‌های دیپلماتیک جهان در کنار تحریم‌ها موجب تعلیق برنامه هسته‌ای ایران شود، برنامه‌ای که به‌اعتقاد بسیاری، تلاشی پنهان برای دست‌یابی به بمب هسته‌ای است.
او گفت که امیدوار است، این اقدامات نتیجه خوبی دهد و اضافه کرد که گزینه اقدام نظامی روی میز بوده و باقی خواهد ماند.
ایران پافشاری می‌کند که برنامه غنی‌سازی اورانیوم این کشور تنها با اهداف صلح‌آمیز صورت می‌گیرد. دور چهارم تحریم‌ها که در ماه ژوئن در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد، تاکنون تأثیر کمی بر رفتار ایران گذاشته است.
پیش از این، مایکل هایدن، رئیس سابق سازمان سیا به سی.‌ان.‌ان گفته بود که اقدام نظامی علیه ایران محتمل‌تر شده است، چراکه ایران بدون توجه به آن‌چه ایالات متحده از نظر دیپلماتیک انجام می‌دهد، برنامه‌ مشکوک هسته‌ای خود را پیش می‌برد.
اما خبرگزاری فرانسه چند روز پیش خبر داد که رئیس سابق سازمان سیا، سخنانش به سی.ان.ان. مبنی بر «تغییرناپذیر» بودن حمله نظامی ایالات متحده علیه ایران را تکذیب کرده است.
این مقام سابق سازمان اطلاعاتی سیا گفته بود: ما مذاکره می‌کنیم، آن‌ها به مسیر خود ادامه می‌دهند. ما به تحریم‌ها رای می‌دهیم، آن‌ها به مسیر خود ادامه می‌دهند. ما تلاش می‌کنیم آن‌ها را منصرف کنیم، آن‌ها بازهم به مسیر خود ادامه می‌دهند.
با وجود تکذیب سخنان مایکل هایدن، مدت‌هاست که احتمال حمله نظامی علیه ایران و تاسیسات هسته‌ایش در محافل دانشگاهی، نظامی و سیاسی امریکا مطرح است.
برای مثال هفته گذشته، بیش از 40 نماینده کنگره ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه‌ای را امضا و در آن اعلام کردند اگر موضع هسته‌ای ایران تغییر نکند، این کشور از حمله نظامی اسرائیل به ایران پشتیبانی خواهد کرد.

هیچ نظری موجود نیست: