۱۳۸۹ مرداد ۵, سه‌شنبه

اتحادیه اروپا رسما تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد

اتحادیه اروپا امروز دوشنبه، 26 ژوئیه رسما تحریم‌های جدید علیه ایران را با هدف‌گیری بخش‌های تجارت خارجی، سیستم بانکی و انرژی ایران به تصویب رساند.
این تحریم‌ها به دنبال موافقت اولیه رهبران اتحادیه اروپا در ماه ژوئن اخیر بر سر این موضوع صورت می‌گیرد و جدیدترین اقدام جامعه بین‌المللی در تلاش برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران محسوب می‌شود.
به گزارش ان.پی.آر به نقل از یکی از دپیلمات‌ها، وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در جدیدترین حرکت خود، ایجاد محدودیت‌هایی در حوزه‌های تجارت، خدمات مالی، انرژی و حمل‌و نقل را هدف خود قرار داده‌اند.
مقامات گفته‌اند که این مقررات جدید در چند هفته آینده پس از انتشار در روزنامه رسمی اتحادیه به مرحله اجرا درخواهد آمد.
کاترین اشتون، سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیش از جلسه وزرای امور خارجه گفت: «ما مجموعه جامعی از تحریم‌ها را در دست داریم که همه 27 کشور عضو با یکدیگر روی آن کار می‌کنند.»
براساس تصمیم اتخاذشده در ماه ژوئن سال جاری این تحریم‌ها بخش‌هایی را هدف قرار خواهند داد که امکان استفاده دوگانه، هم در برنامه هسته‌ای ایران و هم صنعت نفت و گاز ایران، را دارند که از آن جمله می‌توان به «ممنوعیت سرمایه‌گذاری جدید، همکاری فنی و انتقال تکنولوژی‌» اشاره کرد.
شرکت‌های حمل‌ونقل ایران و محموله‌های هوایی این کشور در لیست سیاه قرار خواهند گرفت و از هر گونه اقدامی در قلمروی اتحادیه اروپا منع خواهند شد.
ضمنا ویزای جدید به اعضای سپاه پاسداران ایران داده نخواهد شد و سرمایه‌ آن‌ها در بانک‌های اروپایی نیز ضبط می‌شود.
این تحریم‌ها بیمه‌ تجارت ایران و نقل و انتقال‌های مالی را نیز دربر می‌گیرد.
بقیه در ادامه مطلب

هیچ نظری موجود نیست: