۱۳۸۹ مرداد ۸, جمعه

توقیف گذرنامه و ممنوع الخروج شدن مولانا عبدالحمید

سنى نيوز: سنی آنلاین گزارش داد که در پی سفر اخیر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان به ترکیه و شرکت در کنفرانس بین المللی اتحادیه جهانی علمای مسلمین، پس از بازگشت، در فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران گذرنامه ایشان توقیف شد.
افرادی که گذرنامه ایشان را توقیف کرده اند ظاهرا از مامورین وزارت اطلاعات بوده اند اما رسیدی که پس از توقیف گذرنامه به ایشان تحویل داده شده، اشاره به حکم صادره از دادگاه ویژه روحانیت داشته است.
لازم به ذکر است که شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید یکی از اندیشمندان جهان اسلام می باشد که در داخل و خارج از کشور شخصیتی شناخته شده است و در کنفرانسهای اسلامی داخل و خارج از ایشان دعوت بعمل می آید که در برخی از کنفرانسها ایشان شرکت داشته اند.
اخیرا رابطة العالم الإسلامی (اتحادیه جهان اسلام) که یکی از بزرگترین سازمانهای اسلامی بشمار می رود و مقر آن در شهر مکه مکرمه در عربستان سعودی می باشد تصمیم به برگزاری یکی از مهمترین کنفرانسها به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس و فعالیت خود گرفته است و این کنفرانس در تاریخ 19 شعبان (9 مرداد) با شرکت اندیشمندان و علمای سرشناس جهان اسلام در جوار کعبه مشرفه برگزار خواهد شد و از علمای شیعه ایران آیت الله تسخیری رئیس مجمع التقریب بین المذاهب نیز شرکت خواهد کرد. از شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید نیز رسما برای شرکت در این کنفرانس دعوت بعمل آمده بود و ایشان برای شرکت در کنفرانس مذکور اهمیت زیادی قائل بود، زیرا فرصت زیارت خانه خدا و حرم نبوی و دیدار با علما و اندشمندان جهان اسلام برای ایشان در این سفر میسر می شد، اما با توقیف گذرنامه، عملا از شرکت ایشان در این کنفرانس جلوگیری بعمل آمد.
خبرنگار سنی آنلاین از حضرت شیخ الاسلام علت توقیف گذرنامه را جویا شد که ایشان در پاسخ گفت: « به نظر بنده، غیر از تنگ نظری و عدم تحمل ارتباط اهل سنت ایران با جهان اسلام، چیز دیگری نمی تواند علت این امر باشد ».
توجه: در بهمن ماه سال 1388 هـ ش منابع خاص و معتمد سنی نیوز از ایران خبر دادند که مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان ممنوع خروج شده است اما بلافاصله اين خبر توسط پایگاه سنی اون لاین تکذیب گردید.
مقامات ايراني همواره سعي مي كنند مردم خارج از ايران از وضعيت اهل سنت داخل كشور بي خبر بمانند وكسي اين جامعه بزرگ اما ستمديده را قابل توجه محسوب نکند. به همين علت سعي دارند از شركت شخصيتهاي برجسته سني در نشست هاي بين المللي ممانعت كنند.

هیچ نظری موجود نیست: