۱۳۸۹ مرداد ۷, پنجشنبه

دخالت های سپاه قدس در انتخابات عراق مشخص تر میشود

4 و نیم ماه از انتخابات پارلمانی عراق میگذرد ولی هنوز عراقی ها نتوانستند نخست وزیری خود را انتخاب کنند، تصور میکنید علت چیست؟ دلیل ان تنها پافشاری مالکی برای نشستن بر مسند قدرت نیست، بلکه دستهای سپاه قدس برای ....
کنترل دولت اینده عراق بدست مالکی است، کسی که دارای روابط شخصی خاصی با سفیر جدید فرمانده هان سپاه دارد، و از سالیان دراز و در زمان بده بستان های سپاه قدس و اپوزیسیون ضد صدام دارای روابط خاصی شد با سردار سپاه قدس و سفیر کنونی بیت خامنه ایی در بغداد حسن دانایی فر.و بی دلیل نیست که فرمانده سپاه قدس سردار قاسم سلیمانی شخصا او را برای سفیری در عراق به بیت خامنه ایی و فرمانده هان سپاه پیشنهاد کرده است.
یک منبع مطلع اعلام کرده است که جمهوری اسلامی ایران با ارسال پیام های شدید اللحنی به همپیمانان خود در مجلس اعلای اسلامی عراق از آن ها خواسته است به هر قیمتی با نخست وزیری نوری مالکی موافق کنند. بیش از چهارماه و نیم از انتخابات پارلمانی عراق می گذرد و گروه های عراقی تا کنون نتوانسته اند بر تشکیل دولت توافق کنند.
این منبع موثق به روزنامه شرق الاوسط گفته است، که ایرانیان(سپاه قدس) از مجلس اعلاء به رهبری عمار الحکیم خواسته است که به هر قیمتی از نخست وزیری نوری المالکی حتی اگر بر سرتان بکوبد، پشتیبانی کنید، و کسی غیر از نوری الماکی نباید نخست وزیر عراق شود، و نظر مقامات اسلامی ایران ان است، که هم جریان مقتدا صدر و هم ائتلاف حکیم باید با جلوس
مالکی بر صندلی نخست وزیری موافقت کنند، و این ان چیزی است که هر دو جریان از مالکی فاصله گرفته و در سخنرانی هایی از او و لجبازی مالکی برای عدم کوتاه امدن و سد کردن تمامی راههای سیاسی انتخاب نخست وزیری شخص دیگری قویا، انتقاد کرده بودند..منبع موثق که از مقامات بلند پایه جریان حکیم است، اما به دلایل امنیتی از ذکر نام خود امنتاع ورزید، اضافه کرد که مشکل بر سر انتخاب نخست وزیری است، که در مقابل سیاست ها و دخالت های رژیم ایران کوتاه بیاید، و قادر به انتقاد از تهران نباشد.
فرستادن حسن دانایی فر به عنوان سفیر رژیم تهران به بغداد بی شک بدون ارتباط با انتخاب نخست وزیری نیست، بخصوص که دانایی فر در عراق در یک خانواده فارس ایرانی بزرگ شده، به زبان عربی مسلط است و اشنایی دیرینه ایی با نوری مالکی دارد، و در جریان تاسیس جیش المهدی در ایران هم او و هم مالکی هر دوی انان همکاری نزدیکی با هم داشته اند .
گفته میشود که مقامات سپاه قدس از سفر مقتدا صدر به اربیل برای مذاکره حول و حوش مسئله انتخاب نخست وزیر و. نزدیکی او به ایاد علاوی رهبر ائتلاف العراقیه و برنده انتخابات اخیر ، ممانعت به عمل اورده اند،و اجازه سفر به کوردستان عراق به وی داده نشده است، هر دو جریان ائتلاف حکیم و صدر ماهیانه مبالغ هنگفتی از سپاه قدس و دولت ایران دریافت میکنند،، 5 ماه پیش مقتدا صدر تهدید کرده بود که در صورت فشار رژیم ایران به او برای رای به مالکی، ایران(قم) را برای همیشه ترک خواهد کرد،، مقتدا صدر از مخالفین سرسخت نوری المالکی برای پست نخست وزیری است.

هیچ نظری موجود نیست: